Monday, September 1, 2014

Cooking for One: Tacos

The schoolyear has officially begun, and I found myself once again cooking for one as I made tacos for my school lunches this week. I have given myself a budget of $40 a month for my lunches and snacks. I had hoped to make it $20, but since I'm trying to eat more protien than carbs, (this week I'm splurging with the tacos) the price of meat and cheese made me re-think.

Since much of what I needed to make the tacos and the meat roll-ups (balogna slathered with cream cheese, rolled up and held together with a prezel stick) were staples that could be used again later in the month, I had a hard time keeping track of what I was spending for the week. I found a very helpful budget tracker app that enabled me to keep track of what I had spent for the month, and what I still had left.

When I was done making the tacos this morning, I realized that there was enough of everything to make another whole week's worth of food, so I put all the extra ingredients into a large plastic bag, which I labeled and froze.

Now, instead of eating tacos for two weeks straight, I can save money and time next month!